Artykuł sponsorowany

Zielony dach - wszystko o tej koncepcji

Zielony dach - wszystko o tej koncepcji

W dobie rosnącej świadomości ekologicznej oraz poszukiwania nowych, zrównoważonych rozwiązań w budownictwie, zielony dach zdobywa coraz większą popularność. Jest to innowacyjne podejście do zagospodarowania przestrzeni na dachu budynku, które pozwala na stworzenie zielonej oazy w miejskim krajobrazie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tej koncepcji, jej zaletom oraz zastosowaniom.

Rodzaje zielonych dachów

Zielone dachy można podzielić na dwie główne kategorie - ekstensywne i intensywne. Ekstensywne zielone dachy są lżejsze, wymagają mniej konserwacji i są stosunkowo łatwe w realizacji. Ich warstwa roślinna jest cienka i składa się głównie z mchów, traw i roślin okrytonasiennych. Intensywne zielone dachy natomiast, charakteryzują się grubsza warstwą gleby oraz większym wyborem roślinności, takiej jak krzewy czy nawet drzewa. Wymagają one jednak większego nakładu pracy oraz odpowiedniej konstrukcji nośnej budynku.

Korzyści płynące z zastosowania zielonych dachów

Zastosowanie zielonego dachu przynosi wiele korzyści zarówno dla właścicieli budynków, jak i dla środowiska. Po pierwsze, zielony dach może znacznie poprawić izolacyjność termiczną budynku, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania zimą oraz chłodzenia latem. Ponadto, rośliny na dachu pochłaniają dwutlenek węgla, emitują tlen oraz przyczyniają się do oczyszczania powietrza ze szkodliwych związków. Zielony dach również pomaga w redukcji hałasu oraz zwiększa retencję wody deszczowej, co jest szczególnie istotne w obszarach miejskich.

Warstwy składające się na zielony dach

Zielony dach składa się z kilku warstw, które pełnią różne funkcje. Na konstrukcji nośnej umieszcza się warstwę hydroizolacji, która chroni budynek przed wilgocią. Następnie układa się warstwę ochronną oraz filtrującą, która ma za zadanie oddzielić substrat od pozostałych elementów konstrukcji. Kolejna warstwa to substrat, czyli specjalna mieszanka gleby, która dostarcza składników odżywczych dla roślin. Na wierzchu znajduje się warstwa roślinna, która stanowi najbardziej widoczną część zielonego dachu.

Wymagania techniczne i konserwacja zielonych dachów

Aby zielony dach mógł spełniać swoje funkcje, musi być prawidłowo zaprojektowany i wykonany. W przypadku intensywnych zielonych dachów konieczne jest uwzględnienie dodatkowego obciążenia wynikającego z gleby i roślinności, co może wymagać wzmocnienia konstrukcji budynku. Ponadto należy zadbać o odpowiedni system nawadniania oraz drenażu. Konserwacja zielonego dachu obejmuje przede wszystkim regularne przycinanie roślin, usuwanie chwastów oraz kontrolowanie stanu hydroizolacji.

Zastosowania zielonych dachów

Zielone dachy mogą być stosowane zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i komercyjnym czy przemysłowym. W przypadku budynków mieszkalnych zielony dach może stać się dodatkową przestrzenią rekreacyjną dla mieszkańców, np. w formie ogrodu na dachu. W budynkach komercyjnych i przemysłowych zielone dachy mogą pełnić funkcje estetyczne oraz ekologiczne, wpływając pozytywnie na wizerunek firmy.