Artykuł sponsorowany

Kiedy trzeba wykonać RTG zęba?

Kiedy trzeba wykonać RTG zęba?

Czy zastanawiałeś się kiedy powinieneś wykonać RTG zęba? Badanie to jest niezbędne w wielu przypadkach, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W tym artykule dowiesz się, kiedy warto wykonać RTG zęba oraz jakie są jego rodzaje i zalety.

Wskazania do wykonania RTG zęba

Radiografia zębów, potocznie nazywana RTG zęba, jest jednym z podstawowych badań obrazowych stosowanych w stomatologii. Wykonuje się je w celu oceny stanu uzębienia oraz tkanek okołozębowych. Istnieje kilka sytuacji, w których wykonanie RTG zęba jest szczególnie wskazane. Przede wszystkim badanie to jest niezbędne przy podejrzeniu próchnicy, zwłaszcza tej ukrytej lub głębokiej. RTG pozwala na precyzyjne określenie zakresu uszkodzeń oraz planowanie leczenia zachowawczego. Innym wskazaniem do wykonania radiografii zębów jest diagnostyka chorób przyzębia, takich jak zapalenie dziąseł czy paradontoza.

Jakie są rodzaje RTG zębów?

W zależności od potrzeb diagnostycznych można wykonać różne rodzaje RTG we Włocławku. Najpopularniejszym badaniem jest tzw. zdjęcie punktowe, które obejmuje pojedynczy ząb lub niewielki obszar uzębienia. Jest ono szczególnie przydatne w przypadku podejrzenia próchnicy czy oceny stanu zęba po urazie. Kolejnym rodzajem RTG jest pantomogram, czyli zdjęcie panoramiczne całego uzębienia. Jest ono niezbędne przy planowaniu leczenia ortodontycznego, diagnostyce chorób przyzębia oraz ocenie zębów mądrości. Warto również wspomnieć o tomografii komputerowej stożkowej (CBCT), która pozwala na trójwymiarową analizę struktur zębowych i kostnych.

Jakie są zalety RTG zębów?

Radiografia zębów posiada wiele zalet, które sprawiają, że jest to niezastąpione narzędzie diagnostyczne w stomatologii. Przede wszystkim pozwala na wykrycie problemów, które nie są widoczne podczas rutynowego badania klinicznego. Dzięki RTG można ocenić stan korzeni zębów, kości oraz tkanek miękkich. Ponadto badanie to jest szybkie i mało inwazyjne. Wykonanie zdjęcia punktowego trwa zaledwie kilka sekund, a pantomogram kilkanaście sekund. Warto również dodać, że nowoczesne aparaty RTG emitują niewielką dawkę promieniowania, dzięki czemu badanie jest bezpieczne nawet dla dzieci i kobiet w ciąży.