14 Pułk Piechoty Ochotniczej z Luizjany

 

      Grupa rekonstrukcji historycznej odtwarzająca pułk piechoty konfederackiej z czasów Wojny Secesyjnej. Oddział tworzą ludzie z całej Polski - grupa posiada placówki w Krakowie, Lublinie, Łodzi, Kłodzku i okolicach Warszawy. Łączy ich zamiłowanie do historii, dawnych militariów, oraz sympatia dla konfederackiego Południa. Jest największą grupą w Polsce zajmującą się rekonstrukcją historyczną z okresu Wojny Secesyjnej.

      Odtwarzają oddział, który został założony przez dwóch Polaków - majora Kacpra Tochmana, oraz pułkownika Walerego Sulakowskiego - pierwszego dowódcę pułku. W formacji tej służyło ok. 20 Polaków, najwięcej spośród wszystkich pułków w armiach Konfederacji.

     Starają się jak najwierniej odtworzyć umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy Konfederacji. Chcą dzięki temu poznać smak wojaczki sprzed 150 lat. Posługują się epokowymi regulaminami i stosują komendy w języku angielskim. Współpracują z grupami rekonstrukcyjnymi z Niemiec, Czech i Austrii, biorą udział w imprezach w Polsce i w Europie, planują również wyjazd w 2013 roku na 150 rocznicę bitwy pod Gettysburgiem.


Manewry w Ptakach  (27.11.2011)

Dane kontaktowe

mgr inż. Zbigniew Nowosielski
Ptaki 11
05-332 Siennica
kom 698-686-156
.