alt
 
Paliwa zastępcze umożliwiające eksploatację samochodu wobec braku paliwa płynnego.

   W referacie jest mowa o idei oraz o praktycznym zastosowaniu paliw zastępczych. Paliwa zastępcze to takie paliwa, które umożliwiają eksploatację pojazdu wobec braku benzyny lub oleju napędowego.
 
  Drewno, węgiel drzewny, koks obok różnego rodzaju gazów z powodzeniem mogą być stosowane jako alternatywa dla paliw płynnych. W instalacje do zasilania paliwami zastępczymi były wyposażane nie tylko ciężarówki, ale także samochody osobowe, motocykle, a nawet rowery z silnikami doczepnymi. Ciężarówka 5- tonowa zużywała na 100 km około 50 kg drewna, natomiast samochody osobowe kilkanaście kilogramów. Szczególnym impulsem dla rozwoju zastosowania paliw zastępczych była II Wojna Światowa gdzie brak wystarczającej ilości ropy naftowej był jednym z kluczowych problemów do rozwiązania. Z racji niższych parametrów (moc silnika mniejsza o około 30 %) oraz kłopotów w obsłudze, instalacje takie nie były z reguły stosowane w pojazdach bojowych na większą, masową skalę.
 
  W referacie skupiono się przede wszystkim na instalacjach do generowania gazu ssanego uzyskiwanego z paliw stałych: drewno, węgiel drzewny, koks. Ze względu na specyficzne parametry gazu ssanego pojazdy napędzane tego rodzaju paliwem były odpowiednio zmodyfikowane (silnik, układ napędowy).
 
  Do wad tego typu instalacji możemy zaliczyć: duży ciężar i objętość paliwa i instalacji, a także kłopotliwą obsługę (rozpalanie paleniska trwa do 20 minut).
Pełna wersja referatu dostępna na stronie www.hrkp.simr.pw.edu.pl
mgr inż. Zbigniew Nowosielski
 

Prezentacja: