CADILLAC Marszałka - procedura weryfikacji w procesie odbudowy pojazdu
 
Zbigniew Nowosielski
Rafał Krajewski
 
                    Poprawne ustalenie zakresu prac i założeń kosztorysowych dla odbudowywanego pojazdu jest niezmiernie istotne. Bez tych podstawowych informacji nie jest możliwe rozpoczęcie jakichkolwiek prac lub podejście do nich w prawidłowy sposób.
                    Zanim rozpoczniemy prace przy odbudowie pojazdu musimy wiedzieć na jego temat maksymalnie dużo. Potrzebne są informacje odnośnie: modelu, marki, produkowanych wersji, egzemplarzy zachowanych na świecie itp. Następnie niezbędne jest zgromadzenie informacji dotyczących stanu technicznego egzemplarza, który chcemy odbudować. Do tego właśnie potrzebna jest OCENA STANU TECHNICZNEGO, o której będzie mowa w dalszej części artykułu.

Więcej…

Tekst: Wojciech Jurecki
Zdjęcia: Piotr Radomski, Rafał Krajewski

Święto lokomocji to półtora tysiąca pojazdów wszelkiego rodzaju, z całej historii motoryzacji i nie tylko. Praktycznie każda maszyna jest w ruchu, a wszystko to przyprawione jedynym w swoim rodzaju francuskim podejściem do tematu: z pogranicza artysty i wariata.
 
Parkuje przegubowy autobus Berliet z lat 70., obok na swoje miejsca melduje się kolekcja ciężarówek Bernard, przejeżdża dziewczyna na traktorze MAN z lat 50., nieco dalej obóz wojskowy z ogromną kolekcją sprzętu kołowego z czasów inwazji na Normandię. Polacy z ekipy inż. Nowosielskiego prezentują rarytas: niemiecką zdalnie sterowaną minę gąsienicową Goliat. Kto ma dosyć militarystów, może zajść do alejki silników stacjonarnych i młockarni parowych. Wszystkie wesoło pykają i pracują. Służby organizatora donoszą do nich drewno na opal. Właściciel czołgu Sherman, dla fasonu holuje Renault Magnum z naczepą. Nieopodal ekipa zapaleńców daje pokaz budowania drogi oryginalnym sprzętem z lat 60. Nad tym wszystkim latają zabytkowe samoloty. Samochody w tym towarzystwie stają się czymś oczywistym i niewartym specjalnego rozwodzenia się, choć nawet najbardziej wybredni będą zachwyceni.

Z początku chcieliśmy napisać jakąś zręczną konkluzję na temat tej imprezy. Ale poraził nas zapach oleju, spalin, bogactwo widoków i dźwięków w niespotykanym natężeniu. Locomotion en Fête to jedna z największych we Francji organizacji zrzeszających fanów zabytkowej maszynerii wszelkiego rodzaju. Co roku organizuje gigantyczny piknik, zwany dosłownie „Świętem Lokomocji", na którym pojazdy prezentuje około ćwierć tysiąca klubów. Jednak tym, co najbardziej oszołamia, jest kultura techniczna we Francji i kultura miłości do zabytkowej maszynerii - zjawisko dla nas niezgłębione i potężne, zaś dla nich zupełnie normalne i naturalne.
 
Festyn lotniczy w Góraszce przyciąga nie tylko fanów lotnictwa. Mińszczan także, którym w tym roku nie dane było uczestniczyć w festynie w Janowie. Podobno z przyczyn niezależnych od wojska... Pojechali więc w niedzielę 13 czerwca do podotwockiej Góraszki
 
Oprócz samolotów historycznych (wspólny przelot myśliwców z II wojny Światowej - Hawker Hurricane i Supermarine Spit-fire) powietrznych akrobatów tegorocznymi gośćmi pikniku lotniczego w Góraszce były dwa myśliwce odrzutowe typu MiG-29 i F-16! MiG z 41 Eskadry Lotnictwa Taktycznego w Malborku zaprezentował się nad lotniskiem w sobotę, a w niedzielę natomiast na góraszkowym niebie królowa! F-16 z 32. Bazy Lotniczej w Łasku.

Więcej…

  Na Pikniku Lotniczym w Góraszce (pow. otwocki) w tym roku pojawili się także harcerze z 14 Drużyny Harcerskiej Spadłych Listków do Szyby Przyklejonych Deszczu Kropelką z Ptaków (gm. Siennica) oraz ułani z Towarzystwa Pamięci 7 Pułku Ułanów z Mińska.
 
  Od trzech lat harcerki i harcerze 14-tki pomagają Jerzemu Kossowskiemu, redaktorowi naczelnemu miesięcznika „Automobilista",w organizowaniu i obsłudze wystawy i prezentacji pojazdów używanych przez polskich żołnierzy. W tym roku drużyna przygotowała prezentację alianckiego gąsienicowego pojazdu pancernego Universal Carrier i samochodu ciężarowego Chevrolet 158 z 1939 r.

Więcej…

  15 sierpnia, w dniu Obchodów Święta Wojska Polskiego 14 Drużyna Harcerska Spadłych Listków Do Szyby Przyklejonych Deszczu Kropelka z Ptaków udała się do Muzeum Wojska Polskiego, z którego otrzymała zaproszenie na prezentację wyremontowanego przez druha Zbigniewa Nowosielskiego czołgu TKS. Do Warszawy z druhem na czele wyruszyła delegacja w składzie: Paulina Cieślak, Natalia Sieńkowska, Marcin Skalski, Samanta Soszyńska oraz Basia Zwierz. Pokaz czołgu rozpoczął się punktualnie w samo południe. Kierowcą pojazdu był Marcin Skalski, rolę dowódcy odegrała Paulina Cieślak natomiast o wyposażeniu i przeznaczeniu TKS opowiadał kierownik fortu Mirosław Zientarzewski.

Więcej…

  XV piknik lotniczy w Góraszce od lat cieszy się popularnością wśród mieszkańców okolic Mińska i Garwolina. Nie inaczej było w miniony weekend. 12 i 13 czerwca znów pojawiły się tłumy, by oglądać lotnicze pokazy. W programie przewidziano pokazy lotnicze, w tym również tak podziwiane akrobacje grupowe Baltic Bees Jet Team oraz The Flying Bulls Aerobatics Team, statyczną wystawę maszyn, loty widokowe i mnóstwo atrakcji towarzyszących. Jednak stali bywalcy pikników zauważyli, że mimo jubileuszowej imprezy organizatorzy nie stanęli na wysokości zadania. - Oprócz SB Lim-2 nie było nic ciekawego. Mig-29 przeleciał tylko raz, to samo F-16 w niedzielę. Sporo maszyn nie przyleciało, byłem bardzo zawiedziony. Przyszedłem żeby zobaczyć Spitfire i nici. Aby spokojnie obejrzeć statykę, to trzeba było przyjść w sobotę, bo w niedzielę nieziemskie tłumy - podkreśla jeden z uczestników pikniku, który od lat przyjeżdża do Góraszki. Mimo

Więcej…

alt

100 lat Harcerstwa Polskiego ZHP

Jak karaluchy walczyły przeciw panzerom - na zbiórce poświęconej wybuchowi II wojny światowej harcerze 14-tki poznają wrześniowe epizody wojenne.
  Był to już osiemnasty dzień n wojny światowej - 18 września 1939 roku. Przez Puszczę Kampinoską przedzierała się ku Warszawie Grupa Operacyjna Kawalerii. W jej straży przedniej znajdował się półpluton podchorążego Romana Orlika, rezerwisty, plutonowego broni pancernej. Wszystkiego zaledwie trzy tankietki TK i TKS. Wczesnym południem do czołgów stojących na leśnej przesiece podjechał generał Abraham, dowódca Wielkopolskiej Brygady Kawalerii, niedawno ranny, z bandażem na szyi i zwrócił się do Orlika: - Bierz pan swoje maszyny i jedź do przodu. Wałęsają się tu jakieś czołgi niemieckie, polowania na moich ułanów urządzają. Trzeba je uspokoić! - Tak jest panie generale - podchorąży zasalutował z fasonem i nie zwlekając wydał swoim żołnierzom odpowiednie rozkazy. Uruchomili silniki. Ruszyli. Na przodzie TKS Orlika uzbrojony w 20-rnilimetrowe działko, za nim dwa pozostałe TK ze zwykłymi cekaemami.

Więcej…

100 lat Harcerstwa Polskiego ZHP

  Harcerstwo powstało na bazie skautingu rozwijającego się na ziemiach polskich pod zaborami w początkach XX w. Proces unifikacji polskiego mchu skautowego zapoczątkował rok 1916. 1 i 2 XI odbył się zjazd zjednoczeniowy, który powołał do życia jedną organizację - Związek Harcerstwa Polskiego.

Więcej…

Czołgi w Stoczku Łukowskim

  W minioną niedzielę (19.10) na rynku w Stoczku Łukowskim zaroiło się od żoł- nierskich mundurów różnych rodzajów wojsk, a nawet różnych armii. Mieszkańcy mieli okazję obejrzeć sceny związane z wkroczeniem wojsk hitlerowskich do miasta w 1939 roku oraz poznać elementy uzbrojenia, w tym zrekonstruowany czołg rozpoznawczy TKS. Pokaz zorganizowany wspólnie przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Stoczku Łukowskim, burmistrza Stoczka i Miejski Ośrodek Kultury dedykowano niedawno zmarłemu mieszkańcowi Stoczka, kpt. Henrykowi Nowosielskiemu.

Więcej…