alt
  W pierwszy majowy weekend na poligonie w Ptakach koło Siennicy odbyły się wiosenne manewry Stowarzyszenia Polskich Sił Zbrojnych. Ćwiczono przed obchodami bitwy o Monte Cassino, które miały miejsce 17 maja w Stoczku Łukowskim. Podczas manewrów można było na poligonie w Ptakach poczuć się jak na wojnie. Zbigniew Nowosielski, działacz społeczny, kolekcjoner militariów, harcerz zaprosił członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie na ćwiczenia wojskowe z wykorzystaniem transportera opancerzonego Universal Carrier z 1941 roku.
 
 
 
W lasach siennickich ćwiczyła drużyna piechoty 3 Dywizji Strzelców Karpackich pod dowództwem por. Rafała Szabały- Chełmińskiego. Grupa rekonstrukcyjna dysponowała etatowym wyposażeniem i uzbrojeniem właściwym dla włoskiego teatru działań wojennych w roku 1944. Wsparcie zapewniła sekcja pomocniczej Służby Kobiet.
Żołnierze ćwiczyli musztrę, tworzenie szyków, zmiany kierunków w marszu, chwyty bronią. Były tez elementy taktyki pola walki. Drużyna poruszała się w terenie otwartym pieszo i w pojeździe pancernym. Patrolowano i rozpoznawano teren , trzeba było odnaleźć przeprawę wodną.
- Głównym elementem ćwiczeń była nauka obsługi i wykorzystania transportera opancerzonego Universal Carrier, będącego jednym z podstawowych pojazdów jednostek zmotoryzowanych PSZ w okresie II wojny światowej. Pojazd (własność Zbigniewa Nowosielskiego) wzbudził zachwyt zarówno stanem technicznym, jak i możliwościami poruszania się w trudnym terenie- ocenia Beata styk, obserwatorka manewrów .
- Opanowano podstawy użycia i współdziałania z nowym typem broni na poziomie drużyny piechoty, co znacząco rozwija zdobyte do tej pory umiejętności- twierdzi por. Rafał Szabała-Chełmiński i wyraża ogromna wdzięczność 14 Drużynie harcerskiej „Spadłych Listków do Szyby Przyklejonych Deszczu Kropelką”, która użyczyła swojej harcówki wraz z wyposażeniem na kwaterę dla grupy rekonstrukcyjnej.
Manewry były preludium dla prezentacji Universal Carriera w Stoczku Łukowskim, gdzie w niedzielę obchodzono uroczystości związane z rocznicą bitwy o Monte Cassino. Była to prawdziwa gratka dla miłośników historii, starych pojazdów, ale także dla całych rodzin.
17 maja na rynku w Stoczku złożono hołd bohaterskim żołnierzom gen. Andersa, mieszkańcom Ziemi Łukowskiej. Na kwaterze wojennej złożono kwiaty, wartę honorową wystawiła drużyna piechoty 3 Dywizji Strzelców karpackich w asyście pocztu sztandarowego Towarzystwa Pamięci 7 Pułku Ułanów Lubelskich i sztandaru Hufca ZHP „Mazowsze”, który prezentowały druhny z 14DH „ Spadłych Listków Do Szyby Przyklejonych Deszczu Kropelką”. Przy dźwiękach syren strażaków ze Stoczka Łukowskiego uczczono pamięć bohaterskich żołnierzy- kpt. Edmunda Sułkowskiego ps. Marek, Konstantego Wietraka, Mariana Drabińskiego, Janusza Michałowskiego, Zdzisława Flisowskiego, Mariana Jurakowskiego, Zygmunta Bogusza, Michała Rosy i innych, nieznanych z nazwiska, żołnierzy PSZ na Zachodzie.
Nie lada atrakcją był przejazd transportera ulicami miasta. Widok wozu bojowego, w otoczeniu umundurowanych żołnierzy na długo pozostanie w pamięci kombatantów, mieszkańców i zgromadzonych gości.