Noc Muzeów w budynku PAST-y maj 2011

  Ta noc była szczególna. Padało w piątek, ale sobota – 14 maja - była wolna od deszczu. Może dlatego od wczesnych godzin wieczornych Warszawę przemierzały tłumy zwiedzających stołeczne muzea, galerie i inne obiekty prezentujące swe zbiory i formy działalności.
 
  Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego we współpracy z Fundacją Filmową Armii Krajowej oraz agencją BOOM, realizującą projekt „PAST-a dla miasta”, pod patronatem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przygotowała wystawę "Budynek PAST-y w Powstaniu Warszawskim".

 
  Licznie przybyłych Gości powitała Prezes Ząrzadu Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego p. Anna Lewak. Spotkanie otworzył Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej: żołnierz Armii Krajowej mjr Stanisław Oleksiak.
 
  Następnie głos zabrali żołnierze Armii Krajowej: mjr Stanisław Brzosko z batalionu "Kiliński" - wspominał zdobycie budynku PAST-y podkreślając rolę pompy strażackiej miotającej strumień nafty oraz kpt. Leszek Żukowski z batalionu "Łukasiński" - przywoływał losy żołnierzy AK po kapitulacji Powstania Warszawskiego.
 
 
 
 
 
  Następnie na scenę wkroczyła grupa "Zawiszaków" i najmłodszy z nich przekazał mjr. Stanisławowi Brzosko pamiątkową książkę. Po zakończeniu części oficjalnej w patio można było posmakować potraw z okresu Powstania oraz zapoznać się z odtworzonymi obiektami tamtych czasów: kwaterą powstańczą, punktem sanitarnym, rusznikarnią, pocztą harcerską i kantyną - zorganizowaną i zaopatrywana przez panie" Wiolę Lubacz i Darię Stasiak z agencji BOOM.
 
  Wyświetlano filmy: „PAST-a 1944”, „7 dni do Powstania”, „PANTEON – Cmentarz Wojskowy w Warszawie”, „Tobie Ojczyzno” oraz „Elżbieta Zawacka – miałam szczęśliwe życie”. Przez cały czas otwarta była dla zwiedzających Księgarnia Warszawska.
 
  Atrakcją udostępnioną ok. 3 tysiącom osób, które od 1900 do 2030 odwiedziły nasz budynek, była możliwość podziwiania panoramy Warszawy z tarasu widokowego na 11 piętrze PAST-y. Na tym piętrze można było też zapoznać się z wystawami przygotowanymi przez Janusza Wałkuskiego - modele niemieckich pojazdów pancernych oraz Bogdana Bednarczyka - pamiątki z czasów Powstania Warszawskiego.
  Kluczowymi wydarzenia wystawy były 2 - krotne inscenizacje walk o PAST-ę. Uczestnicy:
  • Stowarzyszenie Grupa Historyczna Zgrupowanie "Radosław" z grupą "Zawiszaków";
  • Harcerska Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna Szarych Szeregów z Mińska Mazowieckiego;
  • AA7 - Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej;
  • 14 Drużyna Harcerska z Mińska Mazowieckiego "Spadłych listków przyklejonych do szyby deszczu kropelką".
 
 
 
  Przebiegiem inscenizacji kierował Tomasz Karasiński ze Stowarzyszenia "Radosław", zaś narratorem był aktor Arkadiusz Głogowski.
 
  Kluczowe eksponaty w inscenizacji stanowiły:
  • transporter opancerzony Sd. Kfz. 251 wraz z obsługą - udostępnił Bogdan Kozer;
  • lekki bezzałogowy nosiciel ładunków wybuchowych Sd. Kfz. 303 zwany Goliathem, odtworzony przez Biuro Rekonstrukcyjno-Technologiczne Zabytkowej Inżynierii Pojazdowej - udostępnił wraz z obsługą Zbigniew Nowosielski;
  • pompa strażacka - udostępniła Szkoła Główna Służby Pożarniczej, skierowała także do obsługi grupę studentów-podchorążych pod dowództwem brygadiera Mariusza Toporowskiego;
  • motocykl BMW z przyczepą - udostępnił Krzysztof Zawidzki.
 
  Sprawny przebieg całości wystawy zapewnili członkowie Związku Strzeleckiego “Strzelec”.
 
  Poniżej opis inscenizacji pochodzący z Gazety Wyborczej:
 
  "Wojnę na żywo - a właściwie jej inscenizację - oglądali mieszkańcy Warszawy przed budynkiem PAST-y. Stowarzyszenie historyczne "Zgrupowanie Radosław" zaprezentowało inscenizację walk o PAST-ę, które toczyły się podczas Powstania Warszawskiego.
 
  Huk wystrzałów i wybuchy słychać było w całym centrum. Dym unosił się nad walczącymi i widzami. "Walki o PAST-ę trwały trzy tygodnie i zakończyły się sukcesem. Odziały powstańcze zajęły strategiczny budynek i wzięły do niewoli ok. 100 Niemców" - przypomina w rozmowie z PAP Tomasz Karasiński ze "Zgrupowania Radosław". Tak też stało się w sobotę, z ta różnicą, że pozorowane walki trwały zaledwie 20 minut. "
 
 
 
 
 
 

Contact Us

mgr inż. Zbigniew Nowosielski
Ptaki 11
05-332 Siennica
phone +48 (025) 799-20-08
cell +48 698-686-156