Z końcem października 2010 roku zorganizowaliśmy wyjazd na coroczne targi Bulldog – Messe w Alsfeld w Niemczech. Nasz zespół w składzie Zbigniew Nowosielski, Rafał Krajewski był dodatkowo wspierany przez tłumacza wielu języków obcych Ewę Marcinkowską oraz specjalistę ds. ciągników URSUS Piotra Dziewulskiego. Na miejscu szybko okazało się, że to właśnie dzięki Ewie i Piotrowi cały wyjazd mógł zostać w pełni wykorzystany na poszukiwania części, materiałów i wiedzy, które były nam tak bardzo potrzebne do profesjonalnej rekonstrukcji URSUSA C-451.

 
Perfekcyjny niemiecki język techniczny, którym posługiwała się Ewa wspierany ogromnym doświadczeniem i wiedzą Piotra na temat URSUSA pozwoliły szybko zrealizować nasze cele. Zwiedzając ogromne hale targowe w Alsfeld zakupiliśmy wiele części do naszego URSUSA. Były to m.in. oryginalne półpanewki korbowodowe, przewody układu smarowania, segmenty chłodnicy a także wiele historycznychksiążek, które miały nam pomoc przy wykonaniu jak najbardziej wiernej rekonstrukcji. Ku naszemu zdziwieniu na targach zakupiliśmy wiele części, które nie były bezpośrednio związane z ciągnikami. Poruszając się pomiędzy setkami stoisk z całej Europy spotkaliśmy Niemca w podeszłym wieku, który wraz ze swoją żoną sprzedawał swoje zbiory części. Na jego stoisku udało nam się kupić oryginalny mikser do HOLZ-GAS’u oraz oryginalne niemieckie książki dotyczące budowy samej instalacji – wszystkie te elementy dały możliwość odbudowy takiej właśnie instalacji na terenie Polski przez nasze biuro. Pomimo tego, iż na targach trzeba było płacić bardzo wysokie stawki w euro za zakupione części, nasz wyjazd zaliczamy do bardzo udanych.
 
Czym są wysokie koszty poniesione przy zakupie i rekonstrukcji w porównaniu z niepowtarzalnym dźwiękiem pracy silnika doskonale zrekonstruowanego URSUSA zwanego „SAGAN’EM”…
 
Rafał Krajewski
 

Zdjęcia z naszej wyprawy:

 
 

Contact Us

mgr inż. Zbigniew Nowosielski
Ptaki 11
05-332 Siennica
phone +48 (025) 799-20-08
cell +48 698-686-156