W sierpniowym numerze miesięcznika Modelarz ukazał się artykuł zatytułowany „Pojazd gąsienicowy Sd. Kfz. 303a „Goliath””. Redaktor Andrzej Kaszak przedstawia czytelnikom historię odbudowy Goliath’a od momentu zaistnienia idei odbudowy do pierwszego oficjalnego przedstawienia pojazdu. Obyło się ono na Ogólnopolskim Sympozjum „Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów”, które jest corocznie organizowane na wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej.

 
 
 
 
 
 
 
 

Read more...

 
  W czerwcowym numerze miesięcznika Modelarz ukazał się kolejny artykuł opisujący corocznie organizowanie Sympozjum „Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów”. W 2010 roku zorganizowano już trzecią edycję sympozjum. Podczas tego sympozjum zwrócono szczególną uwagę na rozwój i konstrukcję nadwozi pojazdów.

 
W czasie sympozjum wygłoszono 3 referaty:
  1. Rozwój konstrukcji nadwozi pojazdów w ujęciu historycznym
  2. Przedstawienie sylwetki inż. Czesława Nawrota – twórcy lub współtwórcy takich nadwozi polskich samochodów, jak: „Muł”, „Syrena”, „Ogar” i „Polonez” oraz wersji nadwozi samochodów: „Warszawa” i „Fiat 126p”
  3. Rozwój nadwozi samochodów w kontekście współczynnika oporu powietrza cx.
 
 
 
 
 
 

Read more...

 
  W marcowym numerze miesięcznika Modelarz ukazał się artykuł Andrzeja Kaszaka opisujący Tankietkę TK-S. TK-S był polskim czołgiem rozpoznawczym stanowiącym wyposażenie pododdziałów pancernych przydzielonych do brygad kawalerii i dywizji piechoty. Od 1933 roku prace nad czołgiem prowadzono w zakładach PZInż. Do wybuchu wojny wyprodukowano 390 czołgów TK-S.

 
 
 
 
 
 

Read more...

 
  W listopadowym numerze miesięcznika Modelarz ukazał się artykuł opisujący corocznie organizowanie Sympozjum „Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów”. Była to już druga edycja sympozjum, które jest coraz bardziej znane i z roku na rok bardziej popularne…

 
 
 
 
 
 

Read more...

There are no translations available.

alt
    Modelarze zajmujący się bronią pancerną, a szczególnie polską i to przedwrześniową, mają nie lada atrakcję. Oto w końcu 2003 roku pozyskano do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie dwa eksponaty będące przedstawicielami tego rodzaju broni sprzed 1939 roku. Wydarzenie to jest o tyle istotne, że dotychczas w polskich zbiorach muzealnych nie było ani jednego pojazdu reprezentującego ten okres historii polskiej broni pancernej.
Po zakończeniu II wojny światowej poza granicami Polski byty znane i udokumentowane przynajmniej trzy miejsca, gdzie znajdowały się polskie czołgi typu TK-3 lub TKS. Było to: Kubinka w Rosji, gdzie eksponowano czołg typu TKS, Kalemagdan w Belgradzie, gdzie znajdował się czołg typu TK-3 oraz szwedzkie muzeum broni pancernej w Axwall, gdzie prezentowano wrak czołgu TKS.

Read more...

Contact Us

mgr inż. Zbigniew Nowosielski
Ptaki 11
05-332 Siennica
phone +48 (025) 799-20-08
cell +48 698-686-156