There are no translations available.

Wydział Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej zorganizował po raz szósty spotkanie naukowców, popularyzatorów i praktyków związanych z techniką i zabytkową techniką motoryzacyjną.
There are no translations available.

Nawet motoryzacyjni laicy nie są w stanie nie zauważyć zwiększającej się na naszych drogach, a zwłaszcza ulicach, liczby potężnych SUV-ów i różnego rodzaju aut terenowych.

Read more...

 
  W czerwcowym numerze Automobilisty ukazał się artykuł ilustrujący i opisujący trzecią edycję sympozjum „Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów”.

 
 
 
 
 
 

Read more...

There are no translations available.

alt
Lata 20, to okres poszukiwań przez wszystkie armie świata nowych rozwiązań w dziedzinie transportu. Choć ciągle jeszcze trakcja konna stanowiła dominujące rozwiązanie to wszyscy albo prawie wszyscy zdawali sobie sprawę, że jej zmierzch jest tylko kwestą czasu.
Doświadczenia I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej (zagon pancerno- motorowerowy na Żytomierz), oraz wcześniejsze doświadczenia armii amerykańskiej w wojnie z Meksykiem, gdzie na większą skalę wojska USA użyły samochodów osobowych Doge, wskazywały dobitnie, że sprawny transport silnikowy jest właściwym kierunkiem rozwoju . Oczywiście w pewnych warunkach zastąpienie konia i piechura wciąż było niemożliwe, ale jazdy mechaniczne były coraz sprawniejsze, miały lepsze osiągi, możliwości transportowe.

Read more...

„Zabytkowe Pojazdy Militarne”

 
W wydaniu specjalnym AUTOMOBILISTY o numerze 01/2010 pt. „Zabytkowe Pojazdy Militarne” ukazał się obszerny artykuł pt. „Carden –Loyd MkVI protoplasta TKS?”. Artykuł opisuje historię powstania Carden – Loyd’a, a także historię budowy zainspirowanych Craden-Loyd’em czołgów serii TK. W artykule opisany jest sposób kierowania tankietką oraz działanie planetarnej skrzynki biegów objaśnione z wykorzystaniem schematów kinematycznych. Fotografie wykonane zostały podczas pomiarów dokonywanych przez BR-TZIP w 2009 r w The Tank Museum Bovington (Anglia).

 


Zdjęcia artykułu:

 

PDF Zapisz
 

Read more...

Contact Us

mgr inż. Zbigniew Nowosielski
Ptaki 11
05-332 Siennica
phone +48 (025) 799-20-08
cell +48 698-686-156