Historia i nowoczesność

 
 
  XV piknik lotniczy w Góraszce od lat cieszy się popularnością wśród mieszkańców okolic Mińska i Garwolina. Nie inaczej było w miniony weekend. 12 i 13 czerwca znów pojawiły się tłumy, by oglądać lotnicze pokazy. W programie przewidziano pokazy lotnicze, w tym również tak podziwiane akrobacje grupowe Baltic Bees Jet Team oraz The Flying Bulls Aerobatics Team, statyczną wystawę maszyn, loty widokowe i mnóstwo atrakcji towarzyszących. Jednak stali bywalcy pikników zauważyli, że mimo jubileuszowej imprezy organizatorzy nie stanęli na wysokości zadania. - Oprócz SB Lim-2 nie było nic ciekawego. Mig-29 przeleciał tylko raz, to samo F-16 w niedzielę. Sporo maszyn nie przyleciało, byłem bardzo zawiedziony. Przyszedłem żeby zobaczyć Spitfire i nici. Aby spokojnie obejrzeć statykę, to trzeba było przyjść w sobotę, bo w niedzielę nieziemskie tłumy - podkreśla jeden z uczestników pikniku, który od lat przyjeżdża do Góraszki. Mimo

tych niedociągnięć mińszcza-nie mogli się cieszyć z lokalnych akcentów. Prawdziwą furorę zrobili harcerze z 14 DH z Ptaków, którzy przygotowali prezentację alianckiego gąsienicowego pojazdu pancernego Universal Carrier i samochodu ciężarowego Chevrolet 158 z 1939 r. Uzupełnieniem pokazu było odtworzenie postaci „Małego Powstańca Warszawskiego" na zdobycznym motocyklu DKW RT 125. W pełni sprawny motocykl wyprodukowany w 1941 roku jeździł alejami pikniku wzbudzając wielkie zainteresowanie. Jego prezentacja była próbą generalną do rekonstrukcji epizodu walk ulicznych w czasie Powstania Warszawskiego, którą przygotowują mińscy harcerze.
  Jednym słowem w Góraszce coś dla siebie znaleźli zarówno miłośnicy historii, jak i wielbiciele nowoczesnych samolotów wojskowych. Pozostaje mieć nadzieję, że w kolejnych latach organizatorzy zadbają o jeszcze więcej atrakcji.
 
 
Monika Rozalska
Fot. Pawef Domański,
14DH SLdSPDK

Contact Us

mgr inż. Zbigniew Nowosielski
Ptaki 11
05-332 Siennica
phone +48 (025) 799-20-08
cell +48 698-686-156